Przedszkole Miejskie "TARPNO" w Grudziądzu

 

Nawigacja

RODO

O przedszkolu

Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci obowiązująca

         w Przedszkolu Miejskim „Tarpno” w Grudziądzu

 

I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola.

1. Dzieci są przyprowadzane do placówki i odbierane z placówki przez rodziców (opiekunów prawnych). Są oni odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.

2. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi wprowadzając je do sali zbiorczej wyznaczonej w każdym budynku, a wynikającej z organizacji pracy przedszkola od godz. 6:00 lub osobie pełniącej dyżur w szatni. W przeciwnym przypadku żaden pracownik placówki nie  może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.

3. Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców ma obowiązek zwrócenia uwagi na wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty, czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.

4. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.

5. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe i wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.

II. Odbieranie dziecka z przedszkola

1. Dziecko odbierane jest z placówki przez rodziców (prawnych opiekunów) lub przez inne osoby, upoważnione na piśmie przez rodziców, zdolne do podejmowania czynności prawnych do odbioru swojego dziecka. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji placówki. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione. Wzór upoważnienia do odbioru dziecka z placówki stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury. Nauczyciel jest zobowiązany przygotować listę zbiorczą osób upoważnionych do odbioru dzieci ze swojej grupy na podstawie zebranych upoważnień od rodziców. Wzór listy zbiorczej stanowi załącznik nr 2.

2. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z placówki przez upoważnioną przez nich osobę.

3. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z placówki z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub – w przypadku jego nieobecności – nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.

4. Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego. Nauczyciel lub osoba pełniąca dyżur w szatni jest zobowiązana do wylegitymowania takiej osoby i sprawdzenia czy została ona upoważniona przez rodziców w dokumentacji nauczyciela danej grupy.

5. W przypadku telefonicznej prośby rodzica – upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację. Zaistniałą sytuację należy odnotować w rejestrze upoważnień telefonicznych. Wzór rejestru upoważnień telefonicznych stanowi załącznik nr 3.

6. Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci. Wzór ewidencji danych rodziców dziecka stanowi załącznik nr 4.

7. Dziecko, które jest obecne w przedszkolu, a zostanie przez rodzica  zabrane np. na godzinę  w związku z wizytą u lekarza, rodzic  zobowiązany jest potwierdzić w kancelarii przedszkola  w ewidencji wyjść dziecka, w którym wpisuje godzinę zabrania i jeżeli dziecko wraca wpisuje czas powrotu dziecka do przedszkola. Wzór ewidencji wyjść dziecka na prośbę rodzica stanowi załącznik nr 5.

8. Rodzice lub upoważnione osoby odbierają dziecko osobiście z sali lub zgłaszają osobie pełniącej dyżur w szatni przedszkola.

9. Obowiązkiem nauczyciela lub pracownika obsługi pełniącego dyżur  w szatni jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.

10. Obowiązkiem osoby pełniącej dyżur w szatni jest zgłoszenie przez domofon nauczycielowi danej grupy, które z dzieci idzie do domu i kto je odbiera.

11. Gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.

12. Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom lub osobie  upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.

13. Osoby upoważnione rodzic można uaktualniać w karcie zgłoszenia na wrześniowym zebraniu organizacyjnym lub w każdej chwili. Upoważnienia są skuteczne przez cały okres uczęszczania dziecka do przedszkola lub do chwili ich odwołania i zmiany dokonanej przez rodziców (prawnych opiekunów dziecka).

14. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel placówki ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim  rodzicem  lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.

 15. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego  z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.