Historia placówki przedszkolnej przy ul. Legionów 30 sięga roku 1969, kiedy to 10 listopada 1969r. oficjalnie rozpoczęło swoją działalność Państwowe Przedszkole Nr12 w Grudziądzu. W takiej formie funkcjonowało do roku 1992, bowiem w tym czasie, w związku z reorganizacją w strukturach placówek przedszkolnych na terenie miasta, nastąpiło połączenie określonych budynków stanowiących odrębne, samodzielne przedszkola w zespolone placówki, zarządzane przez jednego dyrektora. Drugą placówką był budynek przedszkolny położony przy ul. Dąbrówki 6, który swoją działalność rozpoczął od 1 września 1976r. W 1992 roku w/w przedszkola zostały połączone w jeden Zakład Budżetowy, a Uchwałą Rady Miejskiej od 1993r. nadano połączonym przedszkolom nazwę związaną z przynależnością osiedla lub dzielnicy Grudziądza, na której były położone. Stąd też istniejące do dzisiaj nazewnictwo przedszkoli miejskich, w których to szeregach istnieje Przedszkole Miejskie "Tarpno" w Grudziądzu z siedzibą przy ul. Legionów 30.

Trzecim budynkiem, który funkcjonuje od dnia 01.09.2021r i przynależy do P.M. „Tarpno”, stanowiąc jednocześnie jego kolejną filię,  jest placówka przy ul. Paderewskiego 10 - do czasu powstania przedszkola stanowiąca siedzibę szkoły.

W związku z reformą oświaty w roku 2019, likwidującą m.in. gimnazja, jako jeden z etapów kształcenia, zapadła decyzja władz miasta Grudziądza o zaadoptowaniu opustoszałego budynku i przekształceniu go w placówkę przedszkolną. Była to jedna z najwyżej szacowanych inwestycji budżetowych zaplanowanych na rok 2021 przy jednoczesnym wsparciu go z funduszy unijnych.

Obecnie Przedszkole Miejskie "Tarpno" stanowi:

- budynek przy ul. Legionów 30 (4 oddziały z wyżywieniem)

- budynek przy bul. Dąbrówki 6 (5 oddziałów z wyżywieniem w tym 2 oddz. integracyjne)

- budynek przy ul. Paderewskiego 10 (3 oddz. z wyżywieniem, w tym 1 oddz. integracyjny, oraz 2 oddz. bez wyżywienia )

- oddz. przedszkolne realizujące podstawę programową, mieszczące się w budynkach:

SP.9 i SP.4 w Owczarkach