HARMONOGRAMY DZIAŁAŃ

Rok Szkolny 2023/2024

Harmonogram działań związanych z kształtowaniem stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych oraz realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego

1.

Realizacja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod nazwą: „Zabawa sztuką”

Realizacja programu edukacyjno-wychowawczego

„Jak dobrze i mądrze żyć”

3.

Realizacja programów wychowawczo-profilaktycznych dostosowanych do potrzeb rozwojowych dzieci

2 razy w roku

4.

Dostarczanie dzieciom literackich przykładów i wzorców postępowania ludzi czyniących dobro poprzez planowanie tematyk kompleksowych w miesięcznych planach pracy oraz czytanie literatury dziecięcej podczas zajęć i relaksu- hasło przewodnie: „Dobro zawsze powraca”

5.

Udział/organizacja akcji charytatywnych, społecznych

o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim na rzecz czynienia dobra wobec innych ze szczególnym włączeniem do nich rodziców i dzieci, np.

• Domy Pomocy Społecznej
  • Szpital
  • CPDiPR
  • PCK
  • WOŚP
  • Inne

6.

Obchody świąt nawiązujących do wartości – „czynienie dobra”

• Światowy dzień dobroci
  • Międzynarodowy dzień potrzebujących
  • Dzień dobrych uczynków
  • Dzień Przyjaciela

7.

Organizacja uroczystości o charakterze rodzinnym

„Dzień Mamy i Taty”

maj 2024

Harmonogram działań / inicjatyw w zakresie zachęcania i wspierania dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej

1.

Organizowanie cyklicznych zabaw i zajęć ruchowych (zumba, joga, aerobik, gimnastyka twórcza itp.) z wykorzystaniem technologii komputerowej, rzutnika oraz różnych platform edukacyjnych, serwisów internetowych, np. YouTube (Akademia Krokieta i lamy, Lulitulisie, trening dla dzieci z Ewą Chodakowską inne)

2.

Spartakiada sportowa na terenie przedszkola promująca aktywność fizyczną dzieci pod hasłem: „Mali mistrzowie sportu”

IV – VI

3.

Zorganizowanie zajęć ruchowych z udziałem sportowca, trenera, nauczyciela wychowania. fizycznego itp. „Ruch to zdrowie”

1 x w roku

4.

Prowadzenie zabaw ruchowych i zestawów ćwiczeń gimnastycznych zgodnie z kalendarzem aktywności z wykorzystaniem różnych metod pracy

3 x w tygodniu przez cały rok

Harmonogram działań wspierających umiejętności cyfrowe dzieci z uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci

1.

Program profilaktyczny „Rozwiń skrzydła” przeciwdziałający uzależnieniu od gier komputerowych

2.

Organizowanie cyklicznych zabaw, gier z dziećmi z wykorzystaniem różnych platform edukacyjnych „Bezpiecznie i zabawnie w sieci”

3.

Obchody dnia „Bezpieczny Internet”

6.02.2024

4.

Zorganizowanie spotkania dla rodziców z udziałem psychologa - omówienie zagadnienia nt.: „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu” (1spotkanie w każdym budynku przedszkolnym). Opracowanie broszury dla rodziców

Zebrania z rodzicami –

X 2023

Harmonogram działań w zakresie organizowania i udzielanie dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej

1.

Zaspokajanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych - prowadzenie indywidualnych zajęć z dziećmi wymagającymi wsparcia

1 raz w tygodniu

2.

Współdziałanie w ramach „Sieci Współpracy” między nauczycielami, specjalistami oraz rodzicami w celu diagnozowania i wspierania potencjału rozwojowego dziecka (porady, konsultacje, warsztaty, spotkania)

wg potrzeb

3.

Rozpropagowanie broszur / folderów na temat udzielanych form i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w naszym przedszkolu (zebrania z rodzicami)

X 2023

Harmonogram działań w zakresie promowania u dzieci zasad savoir-vivre’u

1.

Utworzenie Kącika „Dobrych manier” (kodeksu) w celu wypracowania właściwego zachowania się w określonych miejscach i sytuacjach

Wykorzystywanie sytuacji codziennych do praktycznego stosowania zasad - savoir-vivre’u

Obchody Światowego Dnia Savoir-Vivre’u

3.

Wykorzystanie opowiadań, wierszy i bajek kształtujących u dzieci postawy dobrego wychowania, reguł grzeczności i właściwych manier – tworzenie sytuacji edukacyjnych do organizowania zabaw tematycznych, z elementem dramy i innych jako zabaw w role.

Uwzględnianie tych form w miesięcznym planowaniu pracy wychowawczo - dydaktycznej.