Budynek ul. Dąbrówki 6

mgr Małgorzata Cieszyńska - Skowrońska

Pomoc nauczyciela:

Joanna Boguska - Heberlein

Kiedy słońce świeci i gdy deszczyk pada

Idzie do przedszkola wesoła Bratków gromada.

Tupią małe nóżki "tupu - tupu - tup"

Raźno do swej grupy idzie Bratek - zuch.

Grupa „Bratki” jest grupą integracyjną, w której wspólnie bawią się i uczą zarówno dzieci zdrowe, jak i takie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Grupa nasza stwarza możliwość wzajemnych oddziaływań jednych dzieci na drugie. Dzieci pełnosprawne mają okazję w naturalny sposób nauczyć się właściwego stosunku do niepełnosprawnych rówieśników. Wspólna zabawa, nauka, rozmowy, spacery i posiłki, radosne i smutne chwile budzą wzajemne zaufanie, zrozumienie i pełną akceptację. Dzieci zdrowe uczą się dostrzegać w swoich kolegach indywidualne cechy, zdolności, pozytywne zachowania i naturalnie włączyć je do zabawy. W ten sposób zmuszają dziecko niepełnosprawne do wysiłku, przezwyciężania trudności. Wspólne przeżycia wpływają korzystnie na rozwój społeczno – emocjonalny, pobudzają do rozwiązywania problemów, sprzyjają rozwojowi intelektualnemu jednych i drugich. Uczą akceptacji, tolerancji i empatii. Przynoszą korzyści wszystkim „Bratkowym” przedszkolakom.