Edukacja zdalna

Bajki terapeutyczne

Bajki terapeutyczne pomagają dziecku w przezwyciężaniu lęków oraz w radzeniu sobie w różnych sytuacjach. Wiele przeżyć, które dla maluchów są trudne, rodzicom mogą wydać się błahe. Bajki terapeutyczne przychodzą z pomocą również opiekunom, którzy chcieliby przepracować z dzieckiem określone tematy, a nie wiedzą, w jaki sposób to zrobić. To nie są zwykłe bajki, lecz „bajki, które leczą”.

Nieprzypadkowo za dolną granicę wieku adresata bajek leczniczych przyjmuje się 4. rok życia. Dzieci w tym wieku nabywają bardzo ważną umiejętność, która pozwala na prawidłowy odbiór terapeutycznego przekazu bajki. Zdolność ta, tzw. decentracja interpersonalna, wiąże się z myśleniem o tym, co w danej sytuacji mogłaby pomyśleć inna osoba. Ponadto dziecko pomiędzy 4. a 5. rokiem życia coraz lepiej rozumie siebie i to, co je otacza, potrafi tłumaczyć sobie zachowania innych.

Bajki terapeutyczne nie są zwykłymi bajkami. Różnią się też od innych opowiadań o charakterze edukacyjnym. Fenomen ich polega na koncentracji na tematach najtrudniejszych – tych z gatunku problemowych emocjonalnie. W żadnym innym miejscu nie znajdziemy takiego nagromadzenia wzorów radzenia sobie z silnymi przeżyciami.

Wyjaśnienie emocji, ich nazywanie, nadawanie im znaczenia i co najważniejsze – strategie rozwiązywania trudności – zostały ujęte w formie akceptowanej przez dzieci. Mały słuchacz lub czytelnik, jeśli dziecko potrafi czytać, nie jest edukowany, nie odczuwa rygoru odpowiedniego zachowania lub myślenia. Bohater bajki przeżywa po prostu podobny problem, co stymuluje dziecko do zmiany w patrzeniu na ten kłopot.

1. Bajka terapeutyczna tłumacząca przedszkolakom, dlaczego w najbliższym
czasie muszą zostać w domu:

Jezyk-Bartek.pdf

2. Bajka terapeutyczna ułatwiająca dzieciom zrozumienie,
co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać:

Koronawirus_-_Masz_te_moc.pdf

3. Bajka terapeutyczna dla dzieci i rodziców o powrocie do przedszkola:

Pan_Krokodyl_i_powrot_do_przedszkola.pdf

4.